Vážení rodičia (zákonní zástupcovia), aj v školskom roku 2012/2013 vydá Základná škola Janka Matúšku vzdelávacie poukazy, ktoré sú významnou zložkou financovania mimoškolskej činnosti školy. Prosíme o ich podpísanie a v prípade záujmu dieťaťa o akýkoľvek krúžok v našej škole o vrátenie triednemu učiteľovi. Pre lepšiu informovanosť žiakov a rodičov pripájame nasledovné informácie:
Čo je vzdelávací poukaz?
Vzdelávací poukaz je osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie poskytované školami a školskými zariadeniami. Poskytovateľ záujmového vzdelávania financovaného prostredníctvom vzdelávacích poukazov môže organizovať pre žiakov v čase mimo vyučovania aktivity, ktorých obsah je zameraný na záujmovú, rekreačnú, telovýchovnú a spoločenskú činnosť žiakov. Obsah činností je odlišný od učebných osnov povinných vyučovacích predmetov, voliteľných predmetov a nepovinných predmetov. Záujmové vzdelávanie je poskytované v rozsahu najmenej 60 hodín v školskom roku.
Kto vydáva vzdelávacie poukazy?
Vzdelávacie poukazy vydávajú školy každému žiakovi najneskôr do 10. septembra príslušného kalendárneho roka a ten ich odovzdá škole alebo školskému zariadeniu, ktoré ho prijalo na záujmové vzdelávanie, najneskôr do 25. septembra príslušného kalendárneho roka. Hodnotu poukazu určuje na každý kalendárny rok Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. V roku 2012 je to suma 29 eur (2,9 eura na mesiac).
Ako postupovať v prípade zmeny?
Vziať už odovzdaný vzdelávací poukaz a použiť ho v inej škole alebo školskom zariadení v priebehu príslušného školského roka je možné len z objektívnych dôvodov, napríklad, ak sa rodina žiaka presťahovala, záujmové vzdelávanie zaniklo, zmenil sa zdravotný stav dieťaťa a podobne. Po dohode s prijímateľom poukazu ho môže žiak použiť na zabezpečenie aj viacerých mimoškolských aktivít organizovaných v rámci toho istého prijímateľa poukazu.
Kto môže prijať od žiakov vzdelávacie poukazy?
Od žiakov základných škôl a stredných škôl môžu vzdelávacie poukazy prijímať poskytovatelia záujmového vzdelávania, ktoré poskytujú záujmové vzdelávanie v požadovanom rozsahu a kvalite. Pod požadovanou kvalitou záujmového vzdelávania rozumieme záujmové aktivity organizované odborne a kvalifikovane.
Ide predovšetkým o tieto školské zariadenia:
a) školský klub detí,
b) školské stredisko záujmovej činnosti,
c) centrum voľného času,
d) domov mládeže,
e) štátna jazyková škola,
f) jazyková škola
Zodpovedným za poskytovanie záujmového vzdelávania je riaditeľ – štatutárny zástupca školského zariadenia (podľa právnej formy organizácie).
Dúfame, že si aj v tomto školskom roku vyberiete zo širokej ponuky zariadení našej školy.
Tešíme sa na spoluprácu.